800px-Telekia_speciosa_1-OB8

BOTANICZNE ODKRYCIE – SAMOTRAWA OKAZAŁA W GMINIE PIECKI

Nadleśnictwo Strzałowo poinformowało, że w lasach niedaleko Piecek na Mazurach odkryto pierwsze w północno-wschodniej Polsce stanowisko smotrawy okazałej.

Smotrawa okazała(Telekia speciosa) jest wschodnio – karpacką byliną rodziny astrowatych. Rośnie zwykle nad potokami i na obrzeżach lasów. Była sadzona przy łemkowskich i bojkowskich chałupach jako roślina ozdobna. Wysokość 1 – 2 m. Z walcowatego, dużego kłącze wyrasta łodyga z dużymi sercowatymi liśćmi. Żółte koszyczki kwiatów o średnicy 5 – 6 cm spotyka się od czerwca do sierpnia. Uważana jest za roślinę o właściwościach leczniczych. Wyciąg z suszonych kwiatów działa przeciwzapalne i żółciopędnie, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Bywa stosowany przy leczeniu miażdżycy, kamicy żółciowej, dolegliwościach trzustki i przeroście gruczołu krokowego.

Kilkaset takich roślin z rodziny astrowatych odnaleziono na porośniętym brzozami i przylegającym do jeziora terenie źródliskowym w gminie Piecki. Niektóre pędy mają ponad 2 m wysokości i żółte kwiaty o średnicy 10 cm. W Polsce ich naturalne stanowiska stwierdzono dotychczas jedynie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

„Nie chcemy ujawniać bliższej lokalizacji tych roślin, bo mógłby znaleźć się jakiś kolekcjoner, który przyjedzie i je wykopie. Tak bywało czasem w przypadku rzadkich odmian storczyków, które trafiały do prywatnych hodowli” – powiedział PAP Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo, który odkrył smotrawę okazałą na Mazurach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl